Zaleta prowadzenia pamiętnika

Czasami w najmniej spodziewanej chwili wszystko wydaje się inne. Nasz umysł umysł zdaje się funkcjonować na maksymalnych obrotach bez żadnego wysiłku, motywacja skacze do 100% a setki wspaniałych pomysłów i rozwiązań napływa do naszej świadomości. Taki stan trwa jakiś czas (zwykle jakieś 30 min), a nam wydaje się że będzie trwał wiecznie, że te wszystkie wspaniałe idee i ta cała motywacja już z nami zostaną. Jednak dzieję się inaczej, już na drugi dzień człowiek nie pamięta połowy z tego co wymyślił dnia poprzedniego, motywacja gdzieś się ulotniła i zastąpił ją kolejny nudny dzień. Całość tego do się wydarzyło ma charakter snu – im bardziej starasz się go sobie przypomnieć tym szybciej ci to umyka.

No, albo przynajmniej ja tak mam, może jestem odosobnionym przypadkiem.

Teraz, co zrobić aby wykorzystać takie chwile? I co zrobić aby pojawiały się one częściej, a najlepiej wtedy kiedy je chcemy? W tym właśnie pomóc nam może prowadzenie pamiętnika, swoistego dziennika laboratoryjnego naszego życia.

Każdy z nas jest naukowcem. Życie to nieustanny ciąg eksperymentów które każdego dnia przeprowadzamy. Problem w tym że zwykle robimy je niedokładnie i nie zapisujemy sobie tego w jaki sposób je przeprowadziliśmy. Z tego względu nie zawsze możemy je później powtórzyć i otrzymać te same efekty co poprzednim razem.

Trzeba sobie zdać sprawę że osiągnięcie takiego stanu nie jest przypadkiem i nie zależy od aktualnego ułożenia planet w kosmosie, tylko jest konsekwencją wszystkich poprzedzających go czynności. To jak się w danej chwili czujemy jest konsekwencją naszych poprzedzających je działań. Problem w tym że często nie zdajemy sobie sprawy które czynności doprowadziły nas do takiego stanu, albo czasami przypisujemy dany efekt nie temu bodźcowi który w rzeczywistości go wywołał. Jeśli chcemy poznać mechanizm w jaki możemy kontrolować samego siebie, musimy do tego podejść w sposób naukowy.

Zakładamy dziennik, i za każdym razem kiedy taka sytuacja się pojawi zapisujemy wszystko co zrobiliśmy albo co stało się wcześniej. Im więcej tym lepiej. Po kilku razach możemy odrzucić rzeczy które wydarzyły się rzadko, a zostawić te które pojawiają się często, i tu zaczyna się zabawa. Powtarzamy wszystkie czynności które zdarzyły się często, i sprawdzamy czy wywołają upragniony przez nas skutek. Jeśli tak, to bingo, właśnie odkryliśmy metodę na niebezpośrednie sterowanie własnym ciałem.

Czytaj więcej – Peak experience

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s